Co se týče praní žehlení, v prvé řadě vám většinu důležitých rad poskytne štítek, který by měl být na každém ubrusu. Poskytuje základ, kterým byste se měli řídit, aby se bavlna nesrážela a neztrácela na své barevné stálosti.

Jak správně prát bavlněný ubrus?

Teplotu při praní doporučujeme nastavit na 40 ⁰C a tuto hranici nepřekračovat. Na tuto teplotu jsou materiál i barvy technologicky ustáleny. Pokud je výrobcem určený i typ pracího prostředku, vyplatí se toho držet. K změkčení s klidem můžete použít aviváž nebo i spreje, které vám ulehčí žehlení.

Bavlna dobře snáší praní, absorbuje vlhkost a rychle schne. Pokud ale ubrus polijete, je lepší ho dát co nejdříve prát, nebo mu alespoň umožnit dobře uschnout. Nenechávejte ho vlhký v koši na prádlo. Snadno může začít plesnivět. Proto by se taky ihned po praní měl pověsit, aby mohl uschnout. Pokud používáte sušičku, bavlněným ubrusům prospěje spíše šetrný program při nižší teplotě sušení.

Jak správně žehlit bavlněný ubrus?

Vyšších teplot se nemusíte bát naopak při žehlení. Bavlna dobře snáší teploty až do 200 ⁰C. Určitě lepší je žehlit ubrus z rubové strany. Můžete použít i funkcí napařování, to už necháme na vás.